آزمون IVA-2 - تست تخصصی بیش فعالی

آزمون بررسی عملکرد پیوسته IVA به اختصار IVA -2 CPT

- Integrated Visual and Auditory Continuse Perfomance Test

- آزمون IVA -2 یک آزمون تخصصی جهت تشخیص بیش فعالی | ADHD و به طور کلی تشخیص شاخص های توجه و تمرکز می باشد.

- این آزمون یک تست نوروسایکولوژی جهت ارزیابی توجه در هر دو حیطه دیداری و شنیداری و عملکرد کنترل تکانش می باشد. در واقع این آزمون توجه دیداری و توجه شنیداری را به صورت مجزا بررسی می نماید و نتیجه را اعلام می نماید.

- آزمون IVA -2 یک آزمون روانشناختی کاملا کامپیوتری می باشد، که آزمودنی تحت نظارت یک نفر متخصص کلینیکی که در زمینه انجام آزمون متبحر می باشد، برگزار می شود. 

- آزمون IVA در دامنه سنی 6 تا 96 ساله نرم شده است و قابل اجرا می باشد. بازه سنی پاین تر و بالاتر  را نرم افزار جهت شروع آزمون قبول نمی کند.

- بهترین زمان توصیه شده برای انجام این آزمون بین ساعت 8 صبح تا 8 شب می باشد.

- مدت زمان انجام  آزمون حدود 20 دقیقه می باشد که این درصورتی است که آزمونگر مسلط بر انجام تست باشد و مشکل خاصی هم در فهم انجام آن توسط آزمودنی نباشد ، البته زمان ورود اطلاعات شخصی، تشکیل پرونده در نرم افزار و  وضعیت دهی فرد قبل از شروع آزمون باید جدا محاسبه شود. 

- در انجام آزمون تمام  دستورات توسط کامپیوتر به فرد ارائه می شود و اگر فرد متوجه نشد و یا نیاز به راهنمایی بیشتر داشت، توسط آزمونگر راهنمایی می شود.

- آزمون شامل سه مرحله است:

   مرحله اول که نرم افزار از آن به عنوان دست گرمی یا warm-up یاد می کند. در این مرحله دستور های اولیه ارائه می شود و در صورت خطا، اشتباه را به آزمودنی یادآوری میکند که اشتباه چه چیزی بوده.

   مرحله تمرینی یا practice که در آن  آزمودنی جهت انجام آزمون آماده می شود. در این مرحله در صورتی که آزمودنی به اشتباه پاسخی دهد نرم افزار به ایشان از طریق دستور کلامی هشدار می دهد که  اشتباه کردی .

   مرحله انجام تست که اجرای آزمون اصلی می باشد. در این مرحله دیگر آزمون در صورت خطای آزمودنی پیامی به ایشان نمی دهد و فرد باید در انجام آزمون دقت نماید.

- دستور کلی  آزمون این می باشد "هر زمان عدد 1 را دیدی و یا شنیدی کلیک نمایید" 

- ارائه آزمون نیز به این صورت می باشد که اعداد 1 یا 2 یا به صورت تصویر نمایش داده می شود و یا به صورت صدا و کلام گفته می شود.

- آزمون IVA -2 در نگارش 2018 بر مبنای دستور العمل آسیب شناسی روانی نسخه 5 یا همان DSM-5 نرم شده است.

- آزمون IVA -2 در حال حاظر (2018)، تنها آزمون CPT یا Continuous Performance Test یا به عبارت فارسی  آزمون عملکرد پیوسته می باشد، که نتایج آن با fMRI و QEEG معتبر شده است.

به عبارتی یافته های آزمون IVA -2 با نتایج حاصل از fMRI و qEEG همبستگی و رابطه مشخصی دارد و در واقع نتایج حاصل از هر کدام از آنها نتیجه مشابهی را در بررسی عملکرد توجه فرد نشان خواهد داد و به عبارت آماری   IVA -2  significantly correlate with both qEEG and fMRI 

- در نسخه 2018 امکان رکورد EEG در هنگام انجام آزمون اضافه شده است

- بررسی اعتبار آزمون که در دامنه سنی 7 الی 12 ساله انجام شد نشان داد که آزمون IVA -2 حساسیت 92 درصدی در تشخیص بیش فعالی داشته و 90 درصد توانایی تشخیص کودکان غیر بیش فعال را داشته است.

(10% false positives ) یعنیاحتمال 10 درصد وجود دارد که در دامنه سنی 7 الی 12 ساله فرد سالمی را به اشتباه تشخیص بیش فعالی دهد.

- در بررسی دیگری که در دامنه سنی ترکیبی بین 6 الی 55 ساله انجام شد نشان داد که در 90 درصد موارد هماهنگ با تشخیص بیش فعالی بوده و در 89 درصد توانایی تشخیص افراد بیش فعال را داشته است

(11% false positives ) یعنی احتمال 11 درصد وجود دارد که در دامنه سنی 6 الی 55 سال، فرد سالمی را به اشتباه تشخیص بیش فعالی دهد.

- آزمون IVA -2 بر مبنای مدل توجه Sohlberg and Mateer  که در سال 1987 ارائه شد پایه ریزی و تهیه شده است ، در مدل ذکر شده توجه به 5 حیطه تقسیم شده است که عبارت است از :

توجه متمرکز یا Focused Attention

توجه ممتد یا Sustained Attention

توجه انتخابی یا Selective Attention

توجه جایگزین یا Alternating Attention

توجه تقسیم شده یا Divided Attention

- از جمله مواردی که این آزمون بررسی می نماید omission error و commission error می باشد که نقش مهمی در تشخیص اینکه آیا فرد تکانشگری (Impulsivity) می باشد یا خیر ، دارد. و در واقع به نوعی تشخیص افتراقی در بیش فعالی | ADHD می دهد.

- تست IVA   امکان خروجی با فرمت .csv جهت تحلیل سریع اطلاعات را دارد .

- این آزمون امکان تهیه نسخه پشتیبان و بازیابی اطلاعات را دارد .

- قابل توجه است که تمامی توضیحات ذکر شده جهت نگارش های 2018 و 2016 آزمون IVA  و تحت عنوان آزمون IVA -2 می باشد و نسخه های قدیمی تر این آزمون مانند IVA -Plus یا نگارش های 2015 و قبل تر از آن یکسری از این قابلیت ها را یا دارا نمی باشد و یا بر مبنای DMS-IV و یا قدیمی تر می باشند. 

- از جمله کاربردهای این آزمون

   تشخیص بیش فعالی | ADHD

   تشخیص حیطه های مختل شده در فرد بیش فعال |  ADHD

   امکان تمایز بین ADD و ADHD  

   امکان بررسی تاثیر درمان هایی که برای بیش فعالی | ADHD   یک کودک انجام شده است مانند بررسی میزان تاثیر نوروفیدبک،تمرینات شناختی، tDCS ، میزان تاثیر دارو درمانی و ...

   امکان تعیین پروتکل های درمانی برای بیش فعالی مانند نوروفیدبک ، tDCS ، درمانهای شناختی  ...

   

- قابلیت های نسخه ای از آزمون IVA که توسط مرکز توانبخشی وصال امکان خریداری آن وجود دارد

   امکان دریافت نرم افزار از سایت اصلی توسط خود خریدار و ارائه کد فعال سازی توسط مرکز ، و یا در صورت تقاضا ارسال رایگان پستی دی وی دی محصول به همراه فایل  آموزش فعال سازی به سراسر کشور وجود دارد.

   قیمت مناسب.

   دستورات آزمون به صورت کاملا فارسی ارائه می شود با دو صدای مرد و زن.

   امکان تهیه ماژول Researcher`s Tool Kit جهت انجام پروژه های تحیقاتی وجود دارد

   امکان تهیه ماژول EEG جهت رکورد EEG هنگام انجام تست (عموما برای پروژه های تحقیقاتی) وجود دارد.

   امکان تهیه نسخه های بدون محدودیت زمانی و محدودیت در تعداد گزارش وجود دارد.

   امکان تهیه نسخه های با محدودیت زمانی و یا گزارش (مبلغ کمتر) وجود دارد.

   گزارش ساز فارسی آزمون IVA ( جهت مشاهده کلیک فرمایید )

 :: جهت خرید کلیک فرمایید ::  ارسال پیام ::عضویت در کانال تلگرام::


-  نمونه اعداد نمایش داده شده هنگام آزمون، محیط نرم افزار ، محیط ثبت امواج مغزی و  نمونه بعضی از گزارش های خروجی را در زیر می توانید مشاهد نمایید.بازگشت