آزمون تخصصی توجه و تمرکز و تشخیص بیش فعالی IVA-2

آزمون تخصصی توجه و تمرکز و تشخیص بیش فعالی IVA-2

آزمون بررسی توجه و تمرکز و تشخیص بیش فعالی IVA که به اختصار IVA -2 CPT گفته می شود.

Integrated Visual and Auditory Continues Performance Test 

تست توجه IVA-2 یک آزمون کامپیوتری است که با دقت بالای 83% توانایی تشخیص ضعف توجه و تمرکز را دارد .

سن مناسب برای تست توجه IVA-2 از 6 سال تمام تا 85 سالگی است


آزمون توجه و تمرکز و تشخیص بیش فعالی IVA-2 چیست ؟

آزمون IVA-2 یک آزمون تخصصی جهت بررسی توجه و تمرکز و تشخیص بیش فعالی | ADHD می باشد.

آزمون توجه و تمرکز IVA-2 یک تست نوروسایکولوژی ( عصب شناختی ) جهت ارزیابی توجه در هر دو حیطه توجه دیداری و توجه شنیداری و همچنین بررسی عملکرد کنترل تکانش می باشد. یعنی پرسشنامه نیست و یک آزمون کامپیوتری است که با دقت بالایی وضعیت توجه و تمرکز را بررسی می نماید و عملکرد سیستم عصبی را مسئله توجه و تمرکز مشخص می نماید.


در گزارش آزمون توجه و تمرکز و تشخیص بیش فعالی IVA-2 چه مواردی مشاهده می شود ؟

- عدد مربوط به توجه دیداری ( Visual Attention ) و اینکه توجه دیداری فرد در کجای جامعه نرمال قرار دارد ، به طور مثال نرمال است ، بالاتر از نرمال است یا پایین تر از نرمال

- عدد مربوط به توجه شنیداری ( Auditory Attention ) و اینکه توجه شنیداری فرد در کجای جامعه نرمال قرار دارد ، به طور مثال نرمال است ، بالاتر از نرمال است یا پایین تر از نرمال

- در آزمون توجه و تمرکز IVA-2 نتایج تکانشگری یا همان Impulsivity نیز نشان داده می شود ( تکانشگری نیز هم در بخش دیداری و هم شنیداری اعداد جداگانه دارد ) و وضعیت عدد نسبت به جامعه نرمال.

- شاخص های کلی توجه ( عدد مربوط توجه کلی و عدد مربوط به تکانشگری کلی ) یعنی در مجوع توجه و تمرکز و همچنین تکانشگری فرد چگونه است و نسبت به افراد هم سن و هم جنس خود در کجا است.


نمونه گزارش فارسی آزمون توجه و تمرکز و تشخیص بیش فعالی IVA-2 چگونه است ؟ 

( مخصوص مرکز توانبخشی وصال )

امکان ارائه گزارش بین المللی آزمون در مرکز وصال وجود دارد.فرق توجه و تمرکز و تکانشگری در چیست ؟ 

توجه و تمرکز همان توانایی تمرکز بر روی مطالبی است که فرد باید بر روی آنها دقت کند و مطالبی که نیاز نیست را حذف کند . مثلا بتواند صدای محیط را نشنیده بگیرد یا مثلا به جای دقت به رنگ نوشته و نوع نوشته ها به مطالبی که می خواند دقت کند .

تکانشگری یا Impulsivity آن چیزی هست که وجود ندارد و فرد بی جهت فکر می کند که وجود دارد و به آن توجه می کند که می تواند هم دیداری باشد و هم شنوایی. مثلا کلمه ای را درجمله می خواند که وجود ندارد ، یا صحبتی را فکر می کند شنیده است که در واقع صحبت دیگری بوده است .


آزمون توجه و تمرکز و تشخیص بیش فعالی IVA-2 چگونه انجام می شود ؟

- آزمون توجه و تمرکز IVA-2 یک آزمون روانشناختی کاملا کامپیوتری می باشد، که جهت دریافت نتیجه معتبر باید تحت نظارت یک نفر متخصص کلینیکی که در زمینه برگزاری آزمون متبحر می باشد انجام شود .

- انجام آزمون یکسری شرایط اولیه دارد که بیشتر در محیط های کلینیکی قابل فراهم شدن است.

- آزمون توجه IVA-2 کامپیوتری است زیرا زمان واکنش بر حسب هزارم ثانیه محاسبه می شود و بیش از 500 محرک در حدود 20 دقیقه نمایش می شود. 

- آزمون توجه و تمرکز و تشخیص بیش فعالی IVA در دامنه سنی 6 سال تمام تا 96 ساله نرم شده است و قابل اجرا می باشد. بازه سنی پایین تر و بالاتر  را نرم افزار جهت شروع آزمون قبول نمی کند.

- بهترین زمان توصیه شده برای انجام این آزمون بین ساعت 8 صبح تا 8 شب می باشد.

- مدت زمان انجام توجه و تمرکز IVA-2 آزمون حدود 30 دقیقه می باشد ، که عموماً با توجه به تشکیل پرونده در نرم افزار و توضیح به آزمودنی تا 40 دقیقه می تواند زمان می برد . البته فهم آزمودنی از تست نیز در زمان انجام آزمون تاثیر بسزایی دارد . 

- در انجام آزمون توجه و تمرکز تمام  دستورات توسط کامپیوتر به فرد ارائه می شود و اگر فرد متوجه نشد و یا نیاز به راهنمایی بیشتر داشت، توسط آزمونگر راهنمایی می شود.


تست توجه و تمرکز و تشخیص بیش فعالی IVA شامل چهار مرحله است:

مرحله اول دست گرمی یا warm-up است. در این مرحله دستور انجام آزمون توسط کامپیوتر ارائه می شود و در صورت خطا، اشتباه را به آزمودنی یادآوری میکند که اشتباه چه چیزی بوده.

مرحله تمرینی یا practice که دیگر دستورالعمل گفته نمی شود و آزمون دهنده باید انجام تست را تمرین کند. هنوز در این مرحله هر اشتباه هشدار داده می شود.اشتباه ها در این مرحله تاثیری در نتایج تست ندارد.

مرحله انجام تست اصلی یا Test‌ که اجرای آزمون اصلی می باشد. در این مرحله دیگر در صورت اشتباه پیامی نشان داده نمی شود و صرفاً پاسخ های داده شده ثبت می شود .

مرحله Cool-Down که دومرتبه ریتم آزمون آرام می شود تا تست خاتمه یابد.


در آزمون توجه و تمرکز IVA-2 فرد باید چه کند ؟

دستور کلی آزمون توجه و تمرکز IVA این است که "هر زمان عدد 1 را دیدی و یا شنیدی کلیک نمایید"، سپس نرم افزار به صورت تصادفی عدد 1 و 2 را نمایش می دهد و یا می گوید، که آزمودنی باید در پاسخ های خود دقت کند.  اگر نتایج تست توجه و تمرکز و تشخیص بیش فعالی IVA-2 نامعتبر شد یا اصطلاحاً Invalid شد چه مفهومی دارد ؟

- ممکن است شرایط انجام تست صحیح نبوده باشد. 

- ممکن است آزمودنی به قدر زیاد اشتباه زده باشد که نرم افزار تفسیر تست را کنسل کند .

- ممکن است تجهیزات آزمون مشکل داشته باشد .

- در صورتی که یک شاخص معتبر ( Valid ) بود و شاخص دیگر نامعتبر ( Invalid ) بود ، باید توسط متخصص تفسیر شود.


اعتبار آزمون توجه و تمرکز و تشخیص بیش فعالی IVA-2 چگونه است ؟

نگارش 2018 به بعد آزمون IVA-2 بر مبنای دستور العمل آسیب شناسی روانی نسخه 5 یا همان DSM-5 نرم شده است.

- آزمون IVA-2 در حال حاضر (2018)، تنها آزمون توجه و تمرکز و تشخیص بیش فعالی می باشد که نتایج آن با fMRI و QEEG معتبر شده است.

به عبارتی یافته های آزمون IVA -2 با نتایج حاصل از fMRI و qEEG همبستگی و رابطه مشخصی دارد و نتایج حاصل از هر کدام از آنها نتیجه مشابهی را در بررسی عملکرد توجه فرد نشان می دهد .

صحت و Validity آزمون IVA-2: صحت و اعتبار آزمون IVA-2 طی مطالعات پژوهشی بسیاری به اثبات رسیده است. Research-Studies


چگونه می توانم آزمون توجه و تمرکز و تشخیص بیش فعالی IVA-2 را انجام دهم ؟

مرکز توانبخشی وصال نتیجه تست توجه و تمرکز را به صورت گزارش فارسی به همراه نمودار مربوط به آن در اختیار آزمون دهنده قرار می دهد. همچنین در صورت تمایل نتیجه انگلیسی آزمون را نیز به صورت دیجیتال برای آزمون دهنده ارسال می کند .


می توانید برای مشاهده مراحل اخذ نوبت روی تصویر زیر کلیک نمایید.امکانات نسخه 2018 آزمون توجه و تمرکز و تشخیص بیش فعالی IVA-2 :

- در نسخه 2018 آزمون IVA-2 امکان ثبت نوار مغزی ( EEG ) به طور همزمان در هنگام انجام آزمون اضافه شده است

- بررسی اعتبار آزمون که در دامنه سنی 7 الی 12 ساله انجام شد نشان داد که آزمون توجه و تمرکز و تشخیص بیش فعالی IVA -2 حساسیت 92 درصدی در تشخیص بیش فعالی داشته و 90 درصد توانایی تشخیص کودکان غیر بیش فعال را داشته است. همچنین به احتمال 10 درصد در همین دامنه سنی به اشتباه تشخیص می گذارد به عبارتی 10% false positives .

- در بررسی دیگری که در دامنه سنی ترکیبی بین 6 الی 55 ساله انجام شد نشان داد که در 90 درصد موارد هماهنگ با تشخیص بیش فعالی بوده و در 89 درصد توانایی تشخیص افراد بیش فعال را داشته است

(11% false positives ) یعنی احتمال 11 درصد وجود دارد که در دامنه سنی 6 الی 55 سال، فرد سالمی را به اشتباه تشخیص بیش فعالی دهد.


چند مفهوم علمی در مورد آزمون توجه و تمرکز و تشخیص بیش فعالی IVA-2 

- آزمون IVA-2 بر مبنای مدل توجه Sohlbergand Mateer  که در سال 1987 ارائه شد پایه ریزی و تهیه شده است ، در مدل ذکر شده توجه به 5 حیطه تقسیم شده است که عبارت است از :

توجه متمرکز یا Focused Attention ( فرد به چیزی متمرکز می شود و به آن دقت می کند )

توجه ممتد یا Sustained Attention ( یعنی فرد بعد از اینکه بر روی چیزی با موفقیت توجه کرد، می تواند این توجه را حفظ نماید )

توجه انتخابی یا Selective Attention ( یعنی فرد از بین محرک های مختلف بر روی آن چیزی که می خواهد متمرکز می شود ) 

توجه جایگزین یا Alternating Attention ( توجه خود را از روی چیزی به روی چیز دیگری می برد )

توجه تقسیم شده یا Divided Attention ( یعنی فرد به طور هم زمان به چند مورد می تواند توجه کند )

- از جمله مواردی که این آزمون بررسی می نماید omission error و commission error می باشد که نقش مهمی در تشخیص اینکه آیا فرد تکانشگری (Impulsivity) می باشد یا خیر ، دارد. و در واقع به نوعی تشخیص افتراقی در بیش فعالی | ADHD می دهد.


اهمیت نسخه آزمون توجه و تمرکز و تشخیص بیش فعالی IVA-2 در چیست ؟

- قابل توجه است که تمامی توضیحات ذکر شده جهت نگارش 2018 آزمون توجه و تمرکز و تشخیص بیش فعالی IVA می باشد و نسخه های قدیمی تر این آزمون مانند IVA-Plus یا نگارش های 2015 آن بسیاری از قابلیت های ذکر شده را یا ندارند ، یا نتایج آنها معتبر نمی باشد و بر مبنای DMS-IV و قدیمی تر می باشند. 


کاربرد های تست توجه و تمرکز و تشخیص بیش فعالی IVA-2 چیست ؟

بررسی دقیق میزان توجه افراد و اینکه متوجه بشویم در فردی توجه دیداری بهتر است یا توجه شنیداری 

تشخیص بیش فعالی یا همان ADHD ، آزمون با دقت بالایی ( بالاتر از 80% ) می تواند تخمین بزند که احتمال بیش فعالی | ADHD وجود دارد یا خیر

در افراد بیش فعالی | ADHD می گوید که بیشتر مشکل در کدام حیطه توجه است.

امکان تمایز بین ADD و ADHD ، در واقع می گوید فرد بیشتر ضعف توجه و تمرکز دارد یا اینکه رفتارهای ناگهانی هم ممکن است داشته باشد.

در درمان هایی مانند نوروفیدبک انجام این آزمون قبل از شروع درمان و در حین آن می تواند به ما بگوید که آیا درمان نوروفیدبک برای بهبود توجه فرد مفید بوده است یا خیر .

در سایر درمان های شناختی که جهت بهبود توجه انجام می شود ، مانند توانبخشی شناختی ، tDCS و موارد مشابه می تواند به ما بگوید درمان موثر بوده یا خیر .

در دارو درمانی مانند استفاده از ریتالین ، این آزمون در زمان های مختلف به ما می گوید که آیا مصرف داروهای بهبود توجه مانند ریتالین در فرد موثر بوده یا خیر .


چه راه های دیگری به جز آزمون IVA-2 برای بررسی توجه و تمرکز و تشخیص بیش فعالی وجود دارد ؟


( کلیک نمایید )


راه حل های مرکز توانبخشی وصال برای متخصصین در زمینه تست توجه و تمرکز و تشخیص بیش فعالی IVA-2 

خرید معتبر ترین نسخه آزمون IVA-2 ( تماس با ما )

دستورات آزمون به صورت کاملا فارسی ارائه می شود با دو صدای مرد و زن.

درخواست گزارش فارسی آزمون IVA-2 (کلیک نمایید)


مطالب مرتبط

تست اضطراب وینا

بایو وی آر (Bio VR) و کاهش اضطراب

آزمون سلامت روان و بررسی عملکرد مغز

نقشه مغزی، qEEG یا Brain Mapping چیست؟


نمونه گزارش انگلیسی آزمون توجه و تمرکز و تشخیص بیش فعالی IVA-2 چگونه است ؟تماس با ما 


    


منابع:

Lev, A., Braw, Y., Elbaum, T., Wagner, M., & Rassovsky, Y. (2022). Eye tracking during a continuous performance test: Utility for assessing ADHD patients. Journal of Attention Disorders, 26(2), 245-255

Berginström, N., Johansson, J., Nordström, P., & Nordström, A. (2015). Attention in older adults: a normative study of the integrated visual and auditory continuous performance test for persons aged 70 years. The Clinical Neuropsychologist, 29(5), 595-610

Tollander, H. (2011). The integrated visual and auditory continuous performance test: Does the comprehension scale discriminate ADHD (Doctoral dissertation, Doctoral dissertation, Doctoral dissertation, Pacific University)

Berger, I., Slobodin, O., & Cassuto, H. (2017). Usefulness and validity of continuous performance tests in the diagnosis of attention-deficit hyperactivity disorder children. Archives of Clinical Neuropsychology, 32(1), 81-93

Neguț, A., Jurma, A. M., & David, D. (2017). Virtual-reality-based attention assessment of ADHD: ClinicaVR: Classroom-CPT versus a traditional continuous performance test. Child Neuropsychology, 23(6), 692-712


بازگشت