پرسش و پاسخ

سلام. اینطور که به نظر می رسد کودک شما دچار اختلال یکپارچگی حسی می باشد که احتمالاً دچار اختلال در حس عمقی و حس تعادلی ( حس وستیبولار ) می باشد تمرینات در ارتفاع و تمرینات تعادلی برای کودک بسیار مناسب است. تمرینات در بخش یکپارچگی حسی ( SI ) برای کودکان با اینگونه اختلالات نیز مناسب می باشد.
سلام. کودکان در 2 سالگی تقریباً می توانند کامل صحبت کند، اگر کودکی تا 1/5 سالگی کلماتی را به زبان نیاورد احتیاج به ارزیابی گفتار دارد تا مشکل یابی شود. در ضمن شما می توانید برای اطلاعات بیشتر به قسمت مراحل رشد گفتار در بخش رشد روانی و حرکتی کودک در سایت مراجعه نمایید.
سلام. اختلال تولید ( مشکل در تلفظ صداها ) در کودکان بدلایل مختلفی پیش می آید و با توجه به سن کودک، باید ارزیابی صورت گیرد تا علت تشخیص داده شود و تحت درمان قرار گیرد. طول درمان بستگی به شدت و نوع صداهایی دارد که کودک در آنها مشکل دارد. بنابراین بهتر است که فرزند شما طی یک جلسه ارزیابی شود.

سلام. با توجه به علائمی که شما فرمودید اتخاذ تشخیص اوتیسم برای کودک شما تاحدی سخت است و با توجه به علائم ذکر شده بیشتر به نظر می رسد کودک بیش فعال است. اما با توجه به اینکه کودک ریسپریدون مصرف می کند احتمالاً به فوق تخصص روانپزشک اطفال مراجعه داشته اید و اگر تشخیص اوتیسم توسط روانپزشک داده شده ، پس یقیناً صحیح می باشد زیرا تشخیص این بیماری با فوق تخصص روانپزشک اطفال می باشد . البته از مشخص ترین علائم اختلالات نافذ رشدی ( P.D.D ) عدم فعالیت خود انگیخته اجتماعی می باشد که با توجه از توصیف شما از کودکتان ، تشخیص اوتیسم و توصیف شما تضاد دارد . از طرفی علائم اوتیسم مشخص می باشد که قطعاً تاکنون چندین بار درسایتهای مختلف مشاهده نموده اید .در مورد برنامه توانبخشی نیز این نکته را باید متذکر شویم که این درمان بعنوان یک پروسه پیشگیرانه مطرح می باشدو لازم نیست که حنماً مسجل شود کودکی اختلال گفتار ، عملکرد ذهنی یا جسمی داشته باشد و بعد برنامه توانبخشی شروع شود وبرنامه توانبخشی برای تمام کودکان با ریسک بالا ( که به نظرمی رسد کودک شما دارای ریسک رشدی می باشد ) توصیه می شود. البته توانبخشی بااسترس و ناراحتی قطعاً برای موردی مانندکودک شما مناسب نیست. با توجه به تمامی مطالب قضاوت در مورد کودکتان بصورت مشاوره اینترنتی امکانپذیر نیست و پیشنهاد می شود برای بررسی حتماً به مراکز توانبخشی بصورت حضوری مراجعه نمایید .
با سلام . در صورتی که مشکل پای کودک شما از حساسیت کف پا ، سفتی تاندون ها و عضلات پشت ساق پا و مانند این موارد باشد کاردرمانی به حل مشکل کودکتان کمک می کند ولی در صورتی که عضلات و تاندون پشت ساق پای کودک کوتاهی مشخص داده باشد ، توانبخشی کمکی به رفع این مشکل کودک تان نمی کند و متخصص ارتوپدی باید ایشان را ویزیت نمایند
سلام در دستورالعمل جدید انجمن روانشناسان آمریکا یا همان DSM-V سایر تشخیص های طیف PDD از جمله آسپرگر به تشخیص ASD یا اختلالات طیف اوتیسم تغییر نام پیدا کرده اند در اینگونه اختلالات وجود یکسری رفتارها و علائم ملاک تشخیص اختلال می باشد و عموما هم یکسری علائم تا آخر عمر همراه فرد باقی می مانند ولی خوب امکان تعدیل و تا حدی کنترل این رفتارها وجود دارد . جهت بهبود علائم رفتاری از قبیل عدم تحمل یک مکان یا فضا ، توجه به اشیا یا اجسام خاص مانند چرخش لباس شویی ، اجسام نورانی ، و یا صداهای خاص از تکنیک های یکپارچگی حسی عموما استفاده می شود با این نگرش که انجام یکسری از این رفتارهای کودک پایه در نیاز وی دارد و باید پس از بررسی دقیق برنامه درمانی را مشخص نمود در مورد فعالیت های اجتماعی که عموما مشکل اصلی این طیف از اختلالات می باشد روش هایی مانند PRT و یا انجام گروه درمانی برای کودک شما توصیه می شود با تشکر
با سلام خدمت شما. هیچگونه آزمایشی برای تشخیص بیش فعالی وجود ندارد و صرفاً از طریق مشاهده رفتار کودک، میزان توجه و تمرکز وی و سطح فعالیت ایشان توسط متخصصینی که درزمینه کودکان کار می کنند امکان تشخیص آن وجود دارد که آنها هم از طریق تاریخچه خانوادگی، روابط کودک با همسالانش، تاریخچه پزشکی، عملکرد فیزیکی و مهارتی کودک، توانایی پاسخ دهی کودک به سوالات، انجام بازیهای گروهی و میزان تحمل کودک به بیش فعال بودن کودک شما پی می برند. همچنین در کودکان بالای 6 سال انجام تست های تخصصی بیش فعالی از جمله IVA که نسخه جدید آن مبتنی بر DSM-V نیز می باشد مفید می باشد
سلام . بله لکنت درمان پذیر است و در افراد بدلایل مختلفی پیش می آید، ابتدا فرد باید توسط گفتاردرمان ارزیابی شود و علت مشخص شود و با توجه به علت و علائم فرد تحت درمان قرار گیرد. درمان نیاز به زمان دارد و فرد در طول درمان باید صبور باشد و به درمانگر خود اعتماد کند.


پرسش نامه

از طریق فرم زیر سوالات خود را ارسال نمایید تا در اسرع وقت پاسخ خود را دریافت نمایید.
محل وارد کردن کلمه