توانبخشی شناختی CRT

توانبخشی شناختی CRT

بخش توانبخشی شناختی CRT  ) در مرکز سلامت ذهن و توانبخشی وصال :

توانبخشی شناختی CRT  ) از جمله خدمات نوینی است که مرکز سلامت ذهن و توانبخشی وصال ارائه می دهد و به اختصار عبارت است از مجموعه برنامه هایی برای تمرین مغز ؛ که منجر به ارتقاء کارکردهای ذهنی و شناختی فرد ، و در نتیجه موفقیت های فردی در حوزه هایی نظیر تحصیل، شغل و روابط اجتماعی می گردد.

این خدمت توانبخشی با تاکید بر تکنولوژی های سخت افزاری و نرم افزاری نوین است که به تازگی در دنیا ارئه می شوند، و باعث ارتقاء عملکرد ذهنی، تقویت حافظه، تقویت مهارت دیدن، تقویت مهارت شنیدن، افزایش سرعت پردازش ذهنی، افزایش سرعت فراخوانی اطلاعات، کنترل حرکات ناخواسته، بهبود درک مطلب، افزایش توجه و تمرکز و تمامی موارد مربوط به کنترل و بهبود عملکرد مغز است، که همه این موارد باعث می شود  این روش از توانبخشی در جهت بهبود مهارتهای تحصیلی، شکوفایی استعداد های فردی، کنترل رفتارهای ناخواسته، بالارفتن مهارت تصمیم گیری، بالارفتن توانایی سخنوری، بهبود عملکرد های ورزشی، پیشگیری از بیماریهایی مانند آلزایمر، ایجاد لذت در فرد، توانبخشی بعد از آسیب های مغزی، کنترل بیماری های روانی و ... کاربرد داشته باشد

در مرکز توانبخشی وصال این روش درمانی بر پایه آموزش مهارتهایی می باشد که توسط تجهیزات نرم افزاری و سخت افزاری به فرد در مرکز آموزش داده می شود و نرم افزار و سخت افزارهایی که برای تمرین به افراد برای تمرین در منزل داده می شود .


بعضی از نرم افزارهایی که مرکز سلامت ذهن و توانبخشی وصال در بخش توانبخشی شناختی خود استفاده می نماید

- Smart Mind 3  اسمارت مایند 3  (کلیک جهت مشخصات نرم افزار )

- Capitan`s Log 2016 کاپیتان لاگ 2016 نگارش 5  (کلیک جهت مشخصات نرم افزار )

- IVA-2 تست تشخیص بیش فعالی IVA-2 نسخه 2016 نگارش 5 ام (کلیک جهت مشخصات نرم افزار )

- Memory Gym نرم افزار مموری جیم نسخه 2016 (کلیک جهت مشخصات نرم افزار )

- Smart Drive - 3 نرم افزار راننده هوشمند نسخه 2017 (کلیک جهت مشخصات نرم افزار )

( از بهترین نرم افزار های کاربردی در بیش فعالی و بهبود توجه و تمرکز )


مشاهده فیلم توضیح مختصر بخش  توانبخشی شناختی مرکز سلامت ذهن و توانبخشی وصال در سایت وصال ( کلیک نمایید )

مشاهده فیلم توضیح مختصر بخش توانبخشی شناختی مرکز سلامت ذهن و توانبخشی وصال در آپارات ( کلیک نمایید)


توانبخشی شناختی چیست ؟

بخشی از علوم شناختی که به مداخله و تقویت توانایی های شناختی می پردازد به اصطلاح توانبخشی شناختی نامیده می شود . در واقع، توانبخشی شناختی از مجموعه برنامه های هدفمندی تشکیل شده که با هدف ترمیم یا ارتقای کارکردهای شناختی مورد استفاده قرار می گیرد. ترمیم در اختلالات شناختی، برای افرادی که مبتلا به یک اختلال شناختی یا رفتاری هستند و ارتقا ، برای تقویت کارکردهای شناختی در افراد که نیازهای تحصیلی یا حرفه ای خاص دارند، مطرح است. در سال های اخیر علوم شناختی وارد عرصه درمان نیز شده است.

توانبخشی شناختی رشته ای است که یک بال آن در توانبخشی است و بال دیگر آن در علوم شناختی. امروزه ما می توانیم از مدلسازی شناختی برای توانبخشی شناختی استفاده کنیم. یعنی کارکرد شناختی معیوب را به مدلی محاسباتی تبدیل کنیم و براساس آن مداخله توانبخشی شناختی را به کار گیریم.

همان گونه که می توان یک عضله را تقویت کرد، به مراتب راحت تر از آن می توان مغز را تقویت کرد. اگر فردی در عملکردی مهارت پیدا کند، ساختار مغزی درگیر در آن عملکرد تقویت می شود. پایه توانبخشی شناختی نیز بر این اصل استوار است. مغز یک ارگان انعطاف پذیر و تغییرپذیر است و می توان با توانبخشی شناختی مغز را ترمیم و تقویت کرد.

برای مثال کودکی را درنظر بگیرید که علائم نقص توجه و بیش فعالی و نشانه های رفتاری مانند افت تحصیلی، نافرمانی و پرخاشگری دارد با ارزیابی شناختی می توان متوجه شد که او در کدام بخش کارکرد شناختی دچار نقص است. برای مثال نقص در کنترل مهارت دارد یا حافظه فعال. در واقع نقص در رفتار برخاسته از نقص در کارکردهای شناختی است.

توضیحات بیشتر در مورد توانبخشی شناختی  در بخش مطالب آموزشی سایت (کلیک نمایید ) 

-------------------------------------------------------------------

CRT مخفف عبارت Cognitive Rehabilitation Training می باشد

CCT مخفف عبارت Cognitive Computer based Training می باشد

بازگشت