بخش تشخیص و درمان اختلال یادگیری LD

بخش تشخیص و درمان اختلال یادگیری LD

تشخیص اختلال یادگیری چگونه است ؟

گاهی خانواده با این ذهنیت که فرزندم دچار اختلال یادگیری است با کلینیک تماس می گیرد و درخواست تایم درمان دارد!

مسئله مهم اینست که آیا واقعاً کودک اختلال یادگیری دارد یا مشکل دیگری وجود دارد؟!

برای هر اختلالی تست تشخیصی وجود دارد و نباید براساس گفته های خانواده تشخیص گذاری کرد. چرا که درمان هر اختلال متفاوت است، پس تشخیص اولیه بسیار اهمیت دارد که زمان طلایی برای کودک و هزینه درمان برای خانواده از دست نرود.

برای کودکی اختلال یادگیری یا همان sLD مطرح می شود که، مشکل هوشی وجود نداشته باشد.

پس :

- مرحله اول در تشخیص اختلال یادگیری انجام تست هوش است.


یعنی الزاماً برای تشخیص اختلال یادگیری ، باید کودک هوش نرمال داشته باشد . در صورتیکه ضریب هوشی کودک از نرمال پایین تر باشد، دیگر تشخیص، اختلال هوشی می باشد، نه اختلال یادگیری !

در 60 درصد موارد، اختلال یادگیری به همراه مشکل در نقص توجه می باشد، یعنی کودک هر دو اختلال را داراست.

از این رو :

- مرحله دوم، بررسی توجه و تمرکز و احتمال وجود بیش فعالی و انجام تست تخصصی بیش فعالی می باشد.


به عبارتی می توان گفت در بیشتر موارد، کودکانی که اختلال یادگیری دارند با بیش فعالی همراه است ولی کودکان بیش فعال لزوماً اختلال یادگیری ندارند.

در تست هوش احتمال وجود اختلال یادگیری و در تست توجه ، احتمال وجود بیش فعالی بررسی می شود. به این صورت مسیر درمان مشخص می شود که آیا صرفاً باید اختلال یادگیری درمان شود و یا کودک هر دو اختلال را دارد و نیاز به درمان توجه و اختلال یادگیری با هم است .

برای درمان اختلال یادگیری دانستن این موارد حائز اهمیت است.

در نهایت بعد از بررسی نتایج تستها، تشخیص قطعی مشخص می شود . تستها برای خانواده تفسیر و تحویل داده می شود و خانواده در جریان مسیر درمان قرار می گیرد.

وقتی مسیر اینچنین صحیح پیش برود، خانواده و مدرسه در جریان مشکل و مسیر درمان قرار می گیرند . همچنین اعتماد به نفس کودک دچار آسیب نمی شود.

در مواردی ممکن است بنا به شرایط کودک و تشخیص مسئول کلینیک نیاز به انجام تستهای شناختی دیگری نیز باشد. مشکل در هماهنگی بین دست و چشم یا کندی پردازش ذهنی و همچنین مشکل درک سه بعدی باعث می شود کودک مشکل در یادگیری داشته باشد.

با توجه به اینکه مشکلات شناختی باید قبل از درمان دقیقاً مشخص شوند و نباید بدون برنامه و تشخیص صحیح، درمانی برای کودک انجام شود به جرات می توان گفت که مراحل انجام آزمون ها یکی از مهمترین بخش های درمان اختلال یادگیری در کودکان می باشد. مرکز توانبخشی وصال با مجهز بودن به تمامی آزمون های شناختی و با کمک دانش کاملی که در این زمینه دارد، این کار را انجام می دهد. ( تماس با وصال )

بررسی و تفسیر نهایی تست ها انجام شده و ارائه مشاوره به خانواده توسط دکتری تخصصی علوم شناختی جهت شروع برنامه درمانی و مشخص نمودن اهداف درمانی و آشنا نمودن خانواده با مسیر درمان ، انجام می شود .


درمان اختلال یادگیری چگونه است ؟

با توجه به سطح مشکلات، سن کودک، نوع اختلال یادگیری و نتیجه تست ها و آزمون های انجام شده، برنامه درمان جهت بهبود اختلال یادگیری کودک برنامه ریزی می شود. این برنامه می تواند تلفیقی از برنامه های توانبخشی شناختی ، استفاده از نرم افزارهای شناختی، تمرین های قلم و کاغذی در زمینه بهبود شناخت، استفاده از انواع درمان های نوروفیدبک | neurofeedback و یا آموزش های لازم جهت درک بهتر مفاهیم درک نشده که کودک نیاز به آن دارد، باشد.

نکته قابل توجه در درمان اختلال یادگیری | sLD همانطور که گفته شد این است که کودک مشکل هوشی ندارد، پس چه مشکلی دارد ؟

چرا باید برای کودکی که اختلال یادگیری | sLD دارد از نرم افزار های شناختی استفاده نمود ؟

پاسخ این سوال ها بسیار شفاف است . 

دلیل اصلی اختلال یادگیری عدم دریافت اطلاعات به صورت صحیح است . به طور مثال در اختلال یادگیری خاص با اسپسیفایر خواندن | sLD یکی از مشکلات احتمالی عدم حرکت صحیح چشم و ضعف در تعقیب بینایی | eye tracking می باشد. همین امر باعث شده کودک نتواند یک خط را به راحتی با چشم دنبال نماید و در خواندن متن به مشکل بخورد. در این حال منطقا اولویت درمان اختلال یادگیری بر انجام تمرین های دیداری می باشد. استفاده از تمرین های شناختی که تاکید بر تصحیح عملکرد بینایی دارند می تواند موثر ترین درمان برای این نوع از اختلال یادگیری باشد.

نکته آخر در درمان اختلال یادگیری باید بیان نمود این است که آموزش صرفا به کودکی که اختلال یادگیری دارد کمک نمی کند. چراکه کودکی که دچار اختلال یادگیری می باشد در توانایی های ذهنی مشکلی ندارد، بلکه در استفاده از توانایی هایی که دارد دچار مشکل است . خیلی وقت ها خانواده ها فکر می کنند هرچه کودک را بیشتر مجبور کنند که درس بخواند، مشکل اختلال یادگیری کودک نیز حل می شود. در صورتی که تنها اتفاقی که می افتد این است که کودک را از درس خواندن بیشتر دلزده می نمایید .

پس باید در درمان اختلال یادگیری کاملا تخصصی و علمی پیش رفت تا بتوان در سریع ترین زمان ممکن بیشترین کمک را به کودک کنیم.


نکته آخر 

اصطلاح اختلال یادگیری ( Learning Disability ) که به اختصار به آن LD هم گفته می شد، اصطلاحی بود که در دستور العمل روانپزشکی آمریکا نگارش چهارم ( DSM-IV ) به کار برده شده بود. ولی نگارش جدید این دستور العمل ( DSM - 5 ) این اصطلاح به اختلال یادگیری خاص ( Specific Learning Disability ) که به اختصار به آن SLD گفته می شود تغییر نام داده است .

شما می توانید جهت دریافت دفترچه اختلال یادگیری - بیش فعالی - اختلال یکپارچگی حسی و موارد مورد همپوشانی با مرکز توانبخشی وصال تماس بگیرید و یا مراجعه فرمایید.


اختلال یادگیری چیست ؟

توصیه می نمایم جهت درک بهتر مطالب مطرح شده در بخش درمان اختلال یادگیری در مرکز توانبخشی وصال با مفهوم اختلال یادگیری بیشتر آشنا شوید .

جهت مشاهده  کلیک نمایید


نویسنده : دکتر سروش لهراسبی 


ارتباط با ما


    


بازگشت