آزمون هوش ریون RAVEN

 آزمون هوش ریون RAVEN

آزمون هوش ریون | RAVEN چیست ؟

آزمون هوش ریون با عنوان ماتریس های پیشرونده ریون ( Raven’s Progressive Matrices ) معروف است و به اختصار ( RPM ) نامیده می شود.

آزمون هوش ریون | RAVEN یکی از آزمون های هوش غیر کلامی است که توسط جان سی ریونJohn C. Raven ) انگلیسی ساخته شد، بعد ها در بررسی های تحلیل عاملی که انجام شد مشاهده شد معیار خوبی برای بررسی شاخص عمومی هوش یا همان ( g ) اسپیرمن است.

آزمون هوش ریون ( RAVEN ) نخستین مرتبه در سال 1938 میلادی معادل 1316 شمسی طراحی شد، که در سالهای متوالی نسخه های مختلف آن ارائه شد و آخرین نگارش آن در سال 2018 با عنوان آزمون هوش ریون 2 ( Raven’s 2 ) ارائه شد.

آزمون هوش ریون | RAVEN از مجموعه تصاویری طراحی شده است که یک الگوی ساختاری تصویری کلی را دارا می باشند، در این الگو یک تصویر حذف شده است و  فرد باید با توجه به الگوی تصاویری که وجود دارد حدس بزند کدام تصویر می تواند جایگزین جای خالی شود.


انواع آزمون هوش ریون | RAVEN :

1- آزمون هوش ریون استاندارد ( Raven`s Standard Progressive Matrices ) که به اختصار ( SPM ) نامیده می شود و مناسب سن 6/5 الی 65 سال ( شش و نیم سال تا شصت و پنج سال ) می باشد.

2-آزمون هوش ریون رنگی ( Raven`s Colourde Progressive Matrices ) که به اختصار ( CPM ) نامیده می شود و مناسب سن کودکان 5 الی 11 ساله و بزرگسالان با عقب ماندگی ذهنی می باشد.

3- آزمون هوش ریون پیشرفته ( Raven’s Advanced Progressive Matrices ) که به اختصار ( APM ) نامیده می شود و مناسب بررسی هوش بزرگسالان با ضریب هوش ی بالا می باشد و برای سنین 11 سال به بالا کاربرد دارد.

4- آزمون هوش ریون 2 ( Raven’s 2 ) که اختصار ندارد و از آن با همان عنوان Raven’s 2  یاد می شود و مناسب برای سنین 4 الی 90 سال می باشد با هرگونه توانایی هوش ی.


تاریخچه آزمون هوش ریون | RAVEN

- آزمون هوش ریون استاندارد ( SPM ) نخستین مرتبه در سال 1938تهیه و در سال 1947 تصحیح کوچکی در یکی از سوال های اصلی آن به عمل آمد و در سال 1956 در ترتیب سوال های آن یک اصلاح انجام شد، ولی سوال و جوابی تغییر نکرد.

- آزمون هوش ریون رنگی | ( CPM )  در سال 1947 ارائه شد.

- آزمون هوش ریون پیشرفته | ( APM ) در سال 1962 ارائه شد.

- آزمون هوش ریون 2 ( Raven’s 2 ) در سال 2018 ارائه شد.


خصوصیت آزمون هوش ریون 2 | RAVEN :

آزمون هوش ریون -2 ( RAVEN `s-2 ) در سه فرم ارائه شده است:

آزمون هوش ی ربون 2، فرم کاغذی

آزمون هوش ریون 2، فرم بلند دیجیتال

آزمون هوش ریون 2، فرم کوتاه دیجیتال

- از جمله مشکلات بزرگی که آزمون های هوش ی ریون ( RAVEN ) قدیمی داشتند در دسترس بودن سوال های آزمون هوش بود، در نسخه دیجیتال ریون 2 هر مرتبه که آزمون انجام می شود، یکسری ماتریس جدید لود می شوند و امکان تقلب و تاثیر یادگیری به صفر می رسد.

- آزمون هوش ریون ، نسخه اصلی به دلیل اینکه بدون نیاز به توانایی زبان خاصی می باشد شامل یک بانک اطلاعات جهانی است که باعث می شود نتایج بسیار معتبری را ارئه نماید.

- آزمون هوش ریون در محدوده سنی بسیار گسترده 4 سال تا 90 سال و 11 ماه نرمال شده است و امکان برگزاری و تفسیر دارد.

- این آزمون گزارش بسیار شفاف و مشخصی دارد که نمونه آن را می توانید در پایین مشاهده نمایید.


آزمون هوش ریون ( RAVEN ) در مرکز توانبخشی وصال

- مرکز توانبخشی وصال امکان برگزاری کلیه آزمون های ریون را دارد.

- مرکز توانبخشی وصال با پنل آن لاینی که از سایت ارزیابی پیرسون آمریکا در اختیار دارد امکان انجام آزمون ریون 2 ( RAVEN `s 2 ) به همراه تفسیر جهانی آن را دارد.

- گزارش ریون 2 مستقیم از سایت پیرسون آمریکا تولید می شود و امکان استناد به نتایج آن در تحقیقات و مقالات نیز وجود دارد.

- در حال حاضر مرکز توانبخشی وصال تنها سایت بررسی روانشناختی در ایران می باشد که امکان برگزاری این آزمون را به صورت اصلی از سایت پیرسون آمریکا دارد.

- مرکز توانبخشی با استفاده از صفحات لمسی انجام این آزمون را برای کودکان ساده می نماید.

- مشاهده نمونه گزارش آزمون هوش ریون 2 | RAVEN `s-2

جهت دانلود کلیک نمایید


دوره های آموزشی آزمون ریون  

- مرکز توانبخشی وصال با همکاری مجموعه های آموزشی مختلف در کنار دوره های آموزشی ارزیابی های نوروسایکولوژی، دوره کن تب، دوره آزمون توجه و تمرکز IVA-2 امکان برگزاری دوره های تست هوش به خصوص RAVEN را نیز دارد. ( رزومه )

- خرید پنل جهت انجام آزمون های هوش ی ریون ( تماس با ما )

بازگشت